Komposztálás télen – mit és hogyan?
2014. október 01. | szerdaNoha nem triviális, a komposztálás egész évben végezhető – igen, még télen is. Akad azonban néhány tudnivaló, amely nagyban segíti, hogy az elvégzett munka ne menjen kárba, és eredménye tavasszal felhasználható legyen a kerti munkák kezdetekor. A hőmérséklet csökkenésével, ami már érezhető és elkerülhetetlen, érdemes megfontolni az alábbiakat.
Az első dolog, amit tudni kell, hogy télen a hideg miatt a komposztálás folyamata lelassul – bár nem áll le. Az aerob baktériumok, mikroorganizmusok a komposzt belsejében „rejtőznek”, ami meleget biztosít számukra. Emellett azonban szükség van arra is, hogy a komposzt megfelelően tudjon lélegezni. Ehhez azonban télen – éppen a meleg megtartása miatt – nem ideális a komposzt átforgatása, helyette egy komposztforgató lehet segítségünkre, mely egy spirális, fémből készült levegőztető. Így a komposzt jelentősebb mozgatás nélkül jut oxigénhez.
Ahogy nyáron, úgy télen is figyelni kell a komposztálandó anyagok megfelelő arányára, vagyis, hogy a zöld, lédús anyagokhoz száraz, széntartalmú, barna anyagok is kerüljenek. Ennek megoldása az őszi fanyesedék, ágak stb. egy részének elraktározása, és folyamatos felhasználása. Szintén a hőmérséklet miatt fontos, hogy amikor télen friss anyagot kerül a komposztálóra, azt csak a tetején szabad elkeverni, nem pedig mélyebbre forgatni. (Utóbbi esetben a szükséges gázok, mikroorganizmusok, „kiszöknek”.)
Ha télen fával fűtünk, annak hamuja alkalmas lehet a komposztálásra – bár csak bizonyos mennyiségben, ésszerűen alkalmazva. (Szén elégetéséből származó hamu nem javasolt.) Emellett ugyanúgy kerülhet bele zöldség- és gyümölcsfélék maradványa, kávézacc, teafilter (ebből is sokszor több van télen, mint nyáron), konyhai papírtörlő vagy tojáshéj is.
Amikor a komposztálóra hó esik, az a fagy elleni szigetelőanyagként viseledik, a legegyszerűbb megvárni, míg magától elolvad.