A síkkollektor működése
2014. szeptember 17. | szerdaA nap hőjét felhasználó, annak segítségével meleg vizet előállító napkollektornak is több típusa van, például a vákuumcsöves vagy a síkkollektor, melyek Magyarországon a leginkább elterjedtnek számítanak. Ezek közül ezúttal a Gazdaság Házának Energia Laborjában makettként is elhelyezett síkkollektort mutatjuk most be.
A napkollektorok közül a síkkollektor volt az első változat – már az 1950-es években megjelent, kifejlesztői Hottel és Whillier voltak. Felépítése a következő:
- Abszorber, a napkollektor fényelnyelő rétege. Matt fekete színű, a fényt elnyelő réteg, általában rézlemezből.
- Egy átlátszó, jó hőszigetelésű fedőlap.
- Hőközvetítő folyadék (ez lehet víz vagy más, fagyálló közeg). Ritkább esetben a folyadék helyett a hőt levegő közvetíti, ebben az esetben légkollektorról van szó.
- Cső vagy csatornarendszer a napkollektor belsejében.
A kollektor működése folyamán a napsugárzást az abszorber elnyeli, majd a rajta elhelyezett csőrendszerrel együtt felmelegszik. A kollektor felmelegedését egy automatika figyeli, amely megfelelő hőmérséklet esetén elindítja a szivattyút. A napkollektorban elhelyezett folyadék pedig egy zárt hőcserélő tartályban átadja a többlethőt a használati víznek.
A napkollektorral előállított meleg víz alkalmazható a mindennapokban – pl. fürdéshez–, fűtésrásegítésre, vagy akár medencefűtésre is.