A pillepalack útja
2014. szeptember 02. | keddA PET palack az egyik leggyakrabban előforduló hulladéktípus; nap mint nap találkozunk vele, nehezen lehet kiiktatni a hétköznapokból – éppen ezért fontos a tudatos vásárlása és szakszerű újrahasznosítása. De mi történik vele azután, hogy a szelektív konténerbe került?
A PET, vagyis a Polietilén-tereftalát hőre lágyuló műanyag. Ideális tárolóeszközzé azért válhatott, mert jó a kémiai ellenálló képessége: a gyenge savak, lúgok, olajok, zsírok és aromás szénhidrogének nem támadják meg. Napjainkban az élelmiszerek, üdítőitalok, és ásványvizek többnyire PET csomagolásúak, de készítenek belőle elektromos és gépkocsi alkatrészeket is. Használat után azonban A PET, vagyis a Polietilén-tereftalát hőre lágyuló műanyag. Ideális tárolóeszközzé azért válhatott, mert jó a kémiai ellenálló képessége: a gyenge savak, lúgok, olajok, zsírok és aromás szénhidrogének nem támadják meg. Napjainkban az élelmiszerek, üdítőitalok, és ásványvizek többnyire PET csomagolásúak, de készítenek belőle elektromos és gépkocsi alkatrészeket is. Használat után azonban 450 év kell ahhoz, hogy a természetbe kikerült, eldobott palack teljesen lebomoljon. ahhoz, hogy a természetbe kikerült, eldobott palack teljesen lebomoljon.
Szelektív hulladékgyűjtés helyesen
A sárga műanyag-gyűjtőbe összelapított, tiszta flakonokat kell tenni, akár kupakokkal együtt is. Ugyancsak ebbe a konténerbe kerülhetnek az elöblített tejfölös és joghurtos poharak, műanyag zacskók, reklámtáskák, műanyag fóliák, PP és HDPE jelzésű kozmetikai szeres flakonok és feldolgozási helytől függően néhol az italos kartonok is.
A konténer után
A gyűjtőből a flakon feldolgozó egységekbe, például a mezőfalvi PET-palackfeldolgozó üzem telephelyére kerül. Itt a palackokat előbb a többi hulladéktól választják külön, majd a tiszta pillepalacokat a szennyezettektől is elkülönítik. A szétválogatott és megtisztított anyagot ezután őrlik, újra tisztítják, olvasztják, és újragranulálják. Az így feldolgozott anyag legnagyobb részét a textilipar hasznosítja: pulóver, plüssjáték, paplan, illetve újabb műanyag flakon formájában láthatjuk újra a PET palackokat.
Alternatív megoldások
Ma már nagyon sok cikk, fórum segíti az érdeklődőket, hogy mit lehet kezdeni a különböző típusú műanyag termékekkel. A Fülöp szigeteken például egy egész iskolát építettek fel pillepalackból, de mini-melegházat is könnyen lehet belőlük készíteni.
Ötletekből tehát nincs hiány; a tudatos és mérsékelt vásárlás mellett a műanyag újrahasznosításra is érdemes fokozottan figyelni.