A közeljövő mérföldkövei és kiemelt eseményei
2014. február 13. | csütörtökA nyitórendezvény után, a következő néhány hónapban elkezdődnek a munkálatok a székesfehérvári Gazdaság Házában, valamint a fenntartható életmódot és a tudatos energiahasználatot támogató több esemény és pályázat is elindul.
A megújuló Gazdaság Háza látványterve
Mérföldkövek
A Gazdaság Háza átalakításának egyik legfontosabb eseménye lesz az épület külső hőszigetelésevalamint a tetőtér hőszigetelése. A hőszigetelés kiválasztásánál az FMKIK arra törekedett, hogy egy olyan, ár-érték arányban optimumot nyújtó megoldást mutasson be, amely mind a társasházaknak és lakóiknak, mind a vállalati vezetőknek, mind a fiataloknak példaértékkel bír.
A fejlesztést követően az épület minden tekintetben meg fog felelni a vonatkozó 7/2006 (V.24.) TNM rendelet vizsgálandó osztályai előírásainak (hő-átbocsátás, fajlagos hőveszteség, összesített energetikai jellemző, nyári túlmelegedés).
A külső hőszigetelést illetően az FMKIK célja az, hogy bemutassa, hogyan lehet költséghatékonyan megoldani az elavult, hőszigetelés nélküli falazatok előírt értéknél számottevően jobb hőszigetelésű, az épület eredeti hangulatát színeiben mégis visszaadó szigetelését. Ennek megfelelően az FMKIK a várhatóan 25 éves élettartammal bíró, 12 cm-es EPS hőszigetelést választotta, mely karbantartást nem igényel.
A tető hőszigetelését a kivitelező a költséghatékonyság jegyében ”befelé való építés” módszerével végzi a ferde síkokon. Bár a hasznos belső tér ezzel 10 cm-rel csökken, a költségmegtakarítás más módszerekkel összehasonlítva rendkívül jelentős.
A hőszigetelés az épület külső falán 840,9 négyzetmétert, a lábazatnál 72, továbbá a tetőn 502,7 négyzetmétert érint, így a Gazdaság Házának összesen 1415,6 négyzetméternyi felülete kap új szigetelést.
A megspórolt energia mennyisége
Az épületben áprilisig az átalakításhoz kötődő munkákon és a hőszigetelésen túl az alábbi, energiahatékonysághoz kapcsolódó feladatok készülnek el:
2014. március:
energiahatékony világítási rendszer
hő-visszanyerő légkezelő beépítése
2014. április
hulladékáramok folyamatszabélyozása,
esővízgyűjtő és szürkevíz-hasznosító rendszer kiépítése,
használati meleg víz biztosítása napkollektorral,
napelemek beépítése,
2014. május:
szelektívhulladék-gyűjtő rendszer kiépítése,
helyi komposztálás bevezetése
A projekt keretében 2014 tavaszán több korosztály számára pályázatok és versenyek, valamint a társasházi közös képviselők számára szakmai képzések indulnak.
Rendezvények, pályázatok
Modellpályázat
A 15-18 éves, szakképzésben részt vevő diákok számára hirdetett pályázatra a Gazdaság Házában megvalósuló, a mintaprojekt keretében támogatott fenntartható építészeti, gépészeti, egyéb műszaki megoldásokat bemutató modelleket várnak majd a szervezők.
A legjobb öt modellt a szervezők kiállítják a Gazdaság Házában, ezek közül kerül majd ki a végső pályamű.
TÁMASZFAL képzés
A projekt egyik célcsoportját jelentő társasházi képviselőknek 2014 év tavaszán – majd az év második felében – négyalkalmas szakmai képzés indul a társasházak környezettudatos üzemeltetéséről és az energia-hatékonyságról. A képzés célja, hogy a résztvevők gyakorlati megoldásokat, javaslatokat, lehetőségeket ismerjenek meg, és tisztában legyenek az energiatakarékossági célzatú átalakítások során alkalmazandó jogi-, gazdasági- és környezetvédelmi szabályokkal és lehetőségekkel.
Takarékossági verseny
A TÁMASZFAL képzéshez hasonlóan 2014-ben tavasszal, majd ősszel meghirdetendő Takarákossági versenyben a résztvevő Fejér megyei középiskoláknak egy hónapon keresztül figyelniük kell az általuk elhasznált villamos energia és a felhasznált víz mennyiségére, valamint a keletkezett hulladék mértékére. Az az iskola nyeri a versenyt, amelyik a pályázati felhívásban előírt időszakban a legnagyobb relatív közüzemi költségcsökkenést tudja elérni.
Rajzverseny
Az áltatlános iskolások számára meghirdetett pályázat a „Mit tehet a családom a fenntarthatóságért? Hogyan kell felelősen élni a környezetért?” kérdést járja körbe. A zsűri által legjobbnak ítélt rajzok szerzői eltölthetnek egy hetet egy nyári ökotáborban, melyet a szervező vállalkozó biztosít számukra.