http://www.gazdasaghaza.hu http://www.fmkik.hu  

26 húsmentes hétfő = 10 400 tonnával kevesebb szén-dioxid

2014. április 22. | kedd

Gondoltad volna?! Ha a Föld napján legalább 500 ezer ember nem fogyaszt húst, azzal egyetlen nap alatt 2 tonnával kevesebb szén-dioxid kerül a légkörbe. Április 22-e 2014-ben a húsmentes hétfőt tette központi témájává. Az 1970-ben létrehozott Föld napja 1990-ben vált világméretűvé, Magyarország is ebben az évben csatlakozott először.

A minden évben április 22-én megtartott Föld napja sokmillió ember figyelmét hívja fel az éghajlatváltozásra, az ipari szennyezésre, a bioszféra pusztulására. Az ökológiai válságra.

Az ökológiai lábnyom

 

Mára közismert fogalommá vált az ökológiai lábnyom, melynek pontos jelentését azonban rengeteg említés ellenére kevesen tudják, és még kevesebben ismerik sajátjukat.

„Az ökolábnyom azt fejezi ki, hogy életvitelünk mennyire terheli meg a természeti környezetet. Kifejezi, mekkora területre lenne szükségünk ahhoz, hogy hosszú távon, a környezet károsítása nélkül legyen megtermelhető az élelem, előállítható az energia, az üzemanyag, az építőanyag, a kényelmünket szolgáló gépek, ruhák, használati tárgyak stb., és azt, hogy mekkora területen lenne eltüntethető a mindezzel járó hulladék. Az ökolábnyom mértékegysége a globális földhektár (olyan hektár, amelynek a termelékenysége egyenlő a Föld teljes bioproduktív hektárjának átlagos termelékenységével).” (forrás) Az elmúlt ötven évben a világ ökológiai lábnyoma a duplájára nőtt. Míg 1961-ben erőforrásainknak csupán a 74 százalékát használtuk, ez 2012-re 156 százalékra nőtt. Vagyis, jelenlegi életmódunk fenntartásához 1,5 Földre van szükségünk évente. Egyszerűbben: jelenlegi fogyasztásunkkal augusztus közepétől kezdve már a 2015-ös erőforrásainkat fogjuk használni.

Ökológiai lábnyomunk kiszámolásában segít az alábbi oldal. A kérdőív kitöltése csupán néhány percig tart.

 

 

 

 

 

 

A Föld napja

 

1970-ben Daniel Hayes és 25 millió társa azért indította el a Föld napját, hogy felhívja a figyelmet környezetünkre, a természetre. 1990-ben az ökológiai válság jeleit észlelve „kezdeményezték, hogy az 1990-es évek a környezet évtizedeként a közös felelősségre hívják fel a figyelmet” (forrás).

Az 1990-es évek elején világszerte 200 millióan csatlakoztak valamilyen módon, összesen 140 országból. Még ugyanebben az évben Magyarországon megalapították a Föld Napja Alapítványt, mely azóta is folyamatosan szervez programokat a környezettudatosság, valamint a természet megóvása jegyében.

2014-ben arra hívják fel a figyelmet, hogy az igényeinket kielégítő húsmennyiség megtermelése milyen károkat okoz a Föld számára. A húsmentes hétfő fogalma nem újdonság, már 2003-ban megalapították a nemzetközi mozgalmat. Ha visszatérünk az ökolábnyomhoz, annak csaknem felét – 42 százalékát – az élelemfogyasztás teszi ki. Ennek többek között az az oka, hogy az állattartás rengeteg vizet igényel. Másrészt – noha nem is gondolnánk – a kérődző állatok metánt termelnek, így növelve a CO2-kibocsátást. Számos más oka is van annak, hogy étkezésünk jelentős mértékben növeli ökológiai lábnyomunkat, melyeket érdemes megismerni, hiszen sokat közülük könnyedén orvosolhatunk.

És hogy miért érdemes az év 365 napjából 26 alkalommal mellőzni a húst? Íme:

Forrásaink és hasznos linkek:

www.fna.hu
http://fna.hu/afoldnapja
http://husmenteshetfo.hu
http://www.kothalo.hu/labnyom/ - ökológiai lábnyomod kiszámítása
http://www.kovet.hu/szakmai-munka/a-kovet-az-okolabnyom-szakertoje - Tippek, hogy mit tehetsz otthon!
vissza