http://www.gazdasaghaza.hu http://www.fmkik.hu  

Mikor térül meg a napelem? Nem tudjuk - elsőre

2015. január 06. | kedd

A projekt ideje alatt többször is elhangzott a kérdés, hogy kb. mennyibe kerülne, és mennyi idő alatt térülne meg egy napelemes rendszer telepítése. Ezekre a kérdésekre igazán megfelelő választ egyik alkalommal sem tudtunk adni. Most eláruljuk, mi ennek az oka.

Egy napelemes rendszer telepítése előtt sok szempontot kell figyelembe venni, mérlegelni. Ehhez hasonlóan, ha még a telepítés nincs is igazán tervben, csak kíváncsi valaki, kb. mennyibe kerülne, és mennyi idő alatt térülne meg egy ilyen rendszer, akkor is sok szempontot ismerni kell (de legalábbis érdemes).

 

 

 

Mik az igények?

Esetlegesen felmerülő igény esetén – vagy ha valaki „csak úgy”, különösebb szükség nélkül – természetesen érdemes kiszámolni, mennyibe fog kerülni a telepítendő rendszer, és az kb. mennyi idő alatt térül meg neki, a cégnek vagy a lakóközösségnek. Mindehhez először is arról szükséges határozni, hogy a napelemmel termelt áramot mire szeretné használni az érdeklődő, valamint hogy mennyi az átlagos fogyasztás, vagyis mennyi nap által termelt energiára lesz szükség. Ha tudjuk, mennyi áramot fogyasztunk, könnyebb meghatározni, a szükséges napelemek számát, méretét.

Az sem mindegy, hogy sziget üzemű vagy túltermelés esetén a hálózatra visszatápláló technológiát alkalmaznak. Előbbi általánosan akkor jó döntés, ha a házba nincsen bevezetve az áram, esetleg a közelben sincs, hiszen egy akkumulátor segítségével a rendszer tárolni tudja a termelt áramot. Utóbbi viszont egy átlagos házban számít jó – és így talán könnyebben megtérülő – megoldásnak, hiszen az energiaszolgáltatótól kért kétirányú óra segítségével a szükségesen felül termelt áram árát a szolgáltató kifizeti (amíg az nem több, mint a fogyasztott).

Mik az adottságok?

Egy átlagosan használt napelem (nagyjából 500.000-650.000.- Ft-ba kerül) teljesítménye 1kW, de csak 35o fokos dőlésszög esetén, és a legjobb a déli tájolás. Ezzel évente kb. 1 100 kWh villamos energiát lehet termelni – attól függően, hogy az ország melyik részén lakunk. Óriási eltéréssel nem kell számolni, de a pontosság kedvéért meg kell jegyezni, hogy míg az Alföldön évente nagyjából 1 150 kWh villamos energiát lehet várni, addig Nyugat- és Észak-Magyarországon ez inkább 1 050 kWh körül van.

A napelem maximális teljesítményének eléréséhez a legjobb, ha a napsugarak merőlegesen érik a napelemet, ezért fontos az elemek megfelelő dőlésszögű elhelyezése. A tájolás szintén a hatékonyságot befolyásolja, a legjobb a déli elhelyezés, így a napsugarak reggel és délután is érik a napelemet. Ha a ház fekvése miatt a déli elhelyezés nem lehetséges, a fentinél kisebb hatékonysággal lehet számolni.

Akkor most megéri?

Igen. A kérdés inkább csak az, hogy a pontos megtérülési idő mennyi – ezt a fentiek befolyásolják, és ha tudjuk, mik az igények és az adottságok, akkor több számláló is van (például ez és ez), amelyek segítenek kiszámítani ezt az időt. Ehhez persze legalább valamelyest át kell gondolni, ki mit szeretne elérni. Ennek ellenére, mivel a napelemes rendszerek ára az elmúlt években csökkent, elmondható, hogy a napelemhasználat megéri, de a fentiek függvényében kicsit talán több mint tíz éves megtérülési idővel érdemes számolni. (Ez ugyanakkor nem is olyan sok, ha a gyermekeink jövőjét nézzük!) Azt, hogy az egyedi rendszer mennyibe kerül, még ennyire sem lehet megmondani, de nem kell sok időt rászánni, hogy egy nagyjábóli összeget kikalkuláljunk a számlálókkal.

vissza