http://www.gazdasaghaza.hu http://www.fmkik.hu  

Karácsonykor a környezeted is szereted?

2014. december 18. | csütörtök

A karácsony kétségtelenül a szeretet ünnepe (kell legyen). Ilyenkor összegyűlik a család, mindenki körülállja a karácsonyfát, a családtagok pedig ajándékot adnak egymásnak. A legtöbben pedig bele sem gondolnak, hogy a papírdobozban kapható, csomagolópapírba bugyolált meglepetések, a vásárláskor kapott nejlonzacskók, a minden évben újonnan vásárolt díszek milyen terhelést jelentenek a környezetnek – amit pedig egy-egy apró lépéssel jelentősen lehet csökkenteni.

Még van néhány nap és még egy egész hétvége karácsonyig, így sokan biztosan most tudnak majd csak elmenni megvenni a kinézett ajándékokat, a karácsonyi vacsora alapanyagait, és más szükséges dolgokat. Aki így tesz, az vegyen magához néhány vászontáskát vagy a korábbi bevásárlások alkalmával kapott nejlonzacskókat. Előbbi nemcsak, hogy többszörhasználatos és általában környezetbarátabb, de jóval teherbíróbb is, így nem kell atól tartani, hogy a hallal, vadiúj üvegdíszekkel vagy más törékeny dolgokkal megrakott szatyor leszakad. Ha pedig véletlen mégis megfeledkeztél a szatyrokról, az újakat felhasználhatod újabb vásárlások alkalmával, utazásokkor cipőt csomagolni vagy szennyesruhát tárolni, de akár szemeteszsáknak is.

A fenyőfavásárlás. Nagy levegő, és az utolsó lendülettel még el lehet menni venni egy szép formás ezüst-, luc- vagy nordmanfenyőt. Igen ám, de cserepes legyen, visszavegyék, vágott fenyőt vegyél, vagy esetleg műfenyőt. Nos, a cserepes és visszaváltható fenyőről épp a minap derült ki, hogy nem is annyira környezetbarát, a műfenyő pedig nagyrészt műanyagból van, ami nagyon sokáig tart, míg lebomlik, így nagy a környezetterhelése. Marad a vágott fenyő, amely ellen azonban sok – és egyre több – előítélet merül fel. Annak dacára is, hogy a vágott fenyőket direkt erre a célra termesztik, amíg megnő, addig eléggé sok szén-dioxidot köt meg, ha pedig véget ért a karácsony, a megfelelő zsákba helyezve a közüzemi szolgáltató elviszi komposztálni. (Ha te nem foglalkoznál ezzel; ha azonban mégis, télen sem kell lemondanod róla.) Ha semmiképpen sem szeretnél vágott fenyőt vásárolni, de az udvaron van egy csodaszép fa, akkor azt is fel lehet dísziteni.

A díszek. Minden évben érkezik a fejtörés, hogy vajon arany, piros, kék, ezüst, lila, arany-piros, kék-ezüst, lila-ezüst, szalma stb. színben pompázzon-e a karácsonyfa. Ha pedig sikerült kitalálni, jöhet a vadászat a műanyag/üveg díszek után, amik persze újabb papír/műanyag dobozban érkeznek. Pedig szép komninációk születhetnek a tavalyi és tavalyelőtti díszek felhasználásával, vagy a gyerekek segítségével is. Ha pedig végképp nincs olyan szín, amire idén vágysz, kérdezd meg a rokonaid, barátaid, hiszen lehet, hogy ők a tavalyi lila után idén éppen piros színre vágynak, te pedig pont fordítva, és egy karácsonyi csere keretében meg is van, amit szeretnél.

A csomagolás. Minden évben vannak slágertermékek – legyen az tablet, okostelefon, hifi, tévé vagy kisvonat. Egy azonban közös bennük: papír- vagy műanyagdobozban érkeznek, amit aztán még mindenki jól be is bugyolál. Kétségtelen, hogy nagyobb a meglepetés, ha nem látszik, mit kapsz/adsz, azonban a nagy és kis dobozok csomagolóanyagai jobb esetben is a szelektív tárolóig jutnak. Pedig akad lehetőség csökkenteni a papírfelhasználást, ami decemberben a 9kg/főt is elérheti, ami az átlagoshoz képest kb. 15 százalékos emelkedés! Ha nagyobb dobozod van, elég egy szép szalaggal körbetekerni, és masnival ellátni – ha jól eldugod, nem lesz oda a meglepetés. Használhatsz újrahasznosított anyagokból készült csomagolópapírt is, vagy ha valamelyik családtagod egy-egy téma megszállottja, akkor néhány régi magazin lapjai is alkalmasak lehetnek. Ráadásul még mindig ott vannak a tasakok, melyeket nem kell azonnal kidobni, jövőre ugyanúgy felhasználhatók (sőt, akár több évig is.)

A karácsonyi fények. Kardinális kérdés, hogy kerül-e a kerti fára, a tetőre, a girlandra, a kerítésre és az ablakba égősor. A hangulat megteremtésében nagyon jól teljesít, és általában szép is, legyen bár színes vagy fehér fényű. Mégis, a pénztárcának és a környezetnek is jót tesz, ha régi, már folytonos vizsgálatra és cserére (komolyan, ki akar évente végignézni egy többméteres fényfüzért?!) szoruló égősorokat ledesekkel helyettesítjük. Ha még nincs otthon, ezt érdemes beszerezni, hiszen amellett, hogy manapság már nem kell túl sokat fizetni értük, tényleg kifizetődőek (és biztonságosabbak, mint a régiek). 

vissza